Sastanak Radne skupine CEN BT/WG 212
Radna skupina CEN BT/WG 212, Halal hrana, utemeljena je kako bi se analizirala mogućnost razvitka europskog standarda o zahtjevima za halal hranu. Prvi je sastanak održan krajem listopada 2010. godine u Beču i tom su se prigodom članovi Radne skupine složili da europski standard o halal hrani treba pokrivati sve namirnice i ne treba biti ograničen samo na mesne proizvode. Štoviše, Radna je skupina odlučila usredotočiti se na čitav lanac ishrane, a ne samo na njegove pojedine dijelove, kao što je proizvodnja. Drugi i treći sastanak Radna skupina održala je u Antaliji u veljači 2011. godine, odnosno u Briselu u studenom 2011. godine.
Sastanku u Sarajevu nazočili su stručnjaci iz Austrije, Francuske, Švicarske, Turske, Belgije, Makedonije, Srbije, Hrvatske i zemlje domaćina, Bosne i Hercegovine. Oni su radili na finaliziranju izvješća studije izvodljivosti i podnošenju istog Tehničkom odboru CEN-a.
U Bosni i Hercegovini je već 2002. godine pokrenuta inicijativa za uspostavljanje tijela za kontrolu halal proizvoda, dok je sama procedura izrade bh. standarda za halal proizvode pokrenuta 2005. godine. U toj aktivnosti sudjelovali su predstavnici Instituta za standardizaciju BiH, Islamske zajednice BiH i stručnjaci iz različitih znanstvenih oblasti koje su vezane za pitanja halala – veterine, poljoprivrede i prehrambene tehnologije. Nakon što je Vijeće za fetve Islamske zajednice BiH potvrdilo da nacrt standarda ispunjava šerijatske norme, prvo izdanje bh. halal standarda uspješno je objavljeno 2007. godine pod oznakom BAS 1049:2007, Halal hrana, zahtjevi i mjere. Temelj za izradu ovog standarda bio je Codexov dokument CAC/GL 24-1997 General guidelines for use of the term „halal“.
Sukladno Zakonu o položaju vjerskih zajednica i crkava u BiH, obavljena je i registracija Agencije za certificiranje halal kvalitete, kao specijalizirane institucije za certificiranje i kontrolu halal proizvoda, a kod Instituta za zaštitu intelektualnog vlasništva registriran je zaštitni znak za halal proizvode. Nakon usvajanja, standard Halal hrana počeo se koristiti kao osnovni dokument za utvrđivanje halal statusa proizvoda i u primjeni je u BiH te u svim susjednim zemljama koje su nastale raspadom Jugoslavije. Instituti za standardizaciju zemalja u okruženju su, prema odgovarajućoj proceduri, preuzeli bh. standard i odobrili njegovu uporabu u oblasti halal certificiranja.
U proteklih nekoliko godina predstavnici Instituta za standardizaciju BiH i Agencije za certificiranje halal kvalitete aktivno su uključeni u sve značajnije procese halal standardizacije na međunarodnoj razini. Sudjelovali su u radu OIC SEG (The Organisation of Islamic Cooperation Standardization Expert Group) u procesu izrade halal standarda, koji je kasnije registriran kao SMIIC (Standards and Metrology Institute for the Islamic Countries) standard. Pored toga, Agencija za certificiranje halal kvalitete aktivna je u procesu izrade Halal Guidelines IHIA (International Halal Integrity Alliance). Svojim dosadašnjim sudjelovanjem u radu CEN BT/WG 212, i Institut i Agencija su dokazali da aktivno i poticajno sudjeluju i doprinose procesu halal standardizacije u Europi.