Europski komitet za standardizaciju (CEN) počinje rad na standardima za nanotehnologije i nanomaterijale

Trenutačno se radi na razvoju standarda u vezi s nanotehnologijama i nanomaterijalima. S ciljem rješavanja potreba standardizacije u ovoj oblasti znanstvenog i tehnološkog napretka koja se veoma brzo razvija, Europski komitet za standarde (CEN) surađuje s Međunarodnom organizacijom za standardizaciju (ISO).
Nanotehnologije ovise o manipulaciji materijalima na razini atoma i molekula, s veličinom manjom od 100 nanometara (odnosno manjom od 0,0001 miilimetara). One omogućavaju razvoj materijala i uređaja s novim karakteristikama, performansama i funkcijama.
Nanotehnologije i nanomaterijali dovode do velikih dostignuća u mnogim oblastima znanstvenog istraživanja, uz praktičnu primjenu u industrijskom sektoru. One omogućavaju značajne inovacije u mnogim oblastima kao što su: zračni prostor, kemijski inžinjering i materijali, potrošački proizvodi, proizvodnja i skladištenje energije (solarni paneli, baterije), zaštita životne sredine i menadžment, zdravstvo, informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), proizvodnja (guma, tekstil) i transport (električna vozila).
Svjetsko tržište za nanotehnologije razvija se brzo i to je dovelo do formiranja tisuća radnih mjesta u naprednoj proizvodnji. Nanomaterijali imaju dobro uspostavljen tržišni potencijal i predviđeno je da tržišna vrijednost proizvoda poduprta nanotehnologijama do 2015. godine dostigne 2 biliona €, što je oko 3% globalnog GDP-a.
Prepoznajući potrebu za standardima u ovoj oblasti, Europsko povjerenstvo je zatražilo od europskih organizacija za standardizaciju da isplaniraju standardizacijske aktivnosti u vezi s nanotehnologijama i nanomaterijalima. Standardizacijski mandat M/461 (veljača 2010) obuhvaća: metode za obilježavanje nanomaterijala, uzimanje uzoraka i mjerenje izloženosti nanomaterijala, metode za simulaciju izloženosti nanomaterijala, HS&E (zdravlje, sigurnost i životna sredina).
Nekih 14 tehničkih komiteta na europskoj i međunarodnoj razini uključeno je u cjelokupne standardizacijske aktivnosti u okviru mandata M/461 i CEN se obvezao da razvije serije dokumenata do kraja 2018. godine (10 europskih standarda i 6 tehničkih specifikacija). Ovaj posao podržava Europsko povjerenstvo, a koordinira CEN-ov tehnički komitet za nanotehnologije (CEN/TC 352).
CEN-ov tehnički komitet za nanotehnologije (CEN/TC 352) priprema naputke za mjerenje, karakterizaciju, detekciju i evaluaciju funkcionalnih karakteristika i performansi nanomaterijala, protokole za procjenu životnog ciklusa nanomaterijala, uređaja i proizvoda, protokole za određivanja eksplozivnosti i zapaljivosti nanoprahova i naputak za upravljanje otpadom i odlaganjem nanomaterijala.
Tehnički komitet CEN/TC 137, Procjena izloženosti kemijskim i biološkim agensima, bavi se mnoštvom tema, uključujući: karakterizaciju ultrafine aerosoli/nanoaerosoli, procjenu izloženosti inhaliranim nanočesticama, mjerenje prašnjavosti rasutih nanomaterijala, procjenu izloženosti kože nanočesticama.
U međuvremenu Tehnički komitet CEN/TC 195, Filteri za zrak za opće čišćenje zraka, priprema standard i tehničku specifikaciju na metodologijama kako bi utvrdio efikasnost pročišćavanja nanomaterijalima različitih veličina.
Rukovodioci projekta iz nekoliko zemalja (uključujući Dansku, Francusku, Njemačku, Holandiju, Švedsku, Švicarsku i Veliku Britaniju) i određen broj europskih laboratorija bit će uključeni u ove različite aktivnosti.
CEN-ov tehnički komitet za nanotehnologije (CEN/TC 352) blisko surađuje s odgovarajućim tehničkim komitetom na međunarodnoj razini (ISO/TC 229) i sa Zajedničkim  istraživačkim centrom Europskog povjerenstva. Također, sarađivat će i s drugim europskim i međunarodnim tijelima (na primjer, OECD i ECHA) kako bi se osiguralo da se tijekom razvoja standarda uzima u obzir i relevantan rad koji se obavlja na nekim drugim mjestima.
Više informacija o radu europske standardizacije u ovom sektoru možete pogledati na internetskoj stranici CEN-a.
nanoSTAIR: povezivanje istraživanja nanotehnologija sa standardizacijom
Projekt nanoSTAIR ima za cilj da premosti jaz između istraživanja nanotehnologija i standardizacije. Projekt realizira konzorcij koji uključuje CEN i DIN (nacionalno tijelo za standardizaciju Njemačke).
Projekt nanoSTAIR podržava Europsko povjerenstvo kroz 7. Okvirni program za istraživanje i razvoj (FP7). Opći cilj projekta je da podrži prijenos znanja stečenog kroz istraživanje nanotehnologija putem standarda, sukladno takozvanom „integriranom pristupu”.
„Integrirani pristup” je razvila CEN-CENELEC-ova zajednička strateška radna skupina za standardizaciju, inovacije i istraživanje STAIR, koja je utemeljena 2008. godine. On ima za cilj da promovira uključivanje rezultata istraživanja u područje standardizacije i da podigne svijest u istraživačkim i inovacijskim zajednicama o prednostima standardizacije.
Zajednica za standardizaciju je dobro predstavljena u nanoSTAIR-u. Partneri projekta su CEN i DIN, dok Savjetodavni odbor projekta čine predsjednik CEN-ovog tehničkog komiteta CEN/TC 352, Nanotehnologije, pored predstavnika ISO-a i AENOR-a.
nanoSTAIR će razviti platformu i proces kako bi ispitao rezultate projekata europskog istraživanja u oblasti nanotehnologija. Nove potrebe u oblasti standardizacije i mogućnosti koje proizlaze iz ovih projekata privući će pozornost standardizacijske zajednice.
Potrebe koje iskažu različite zainteresirane strane uzet će se u obzir, a sredstva  konzorcija koji rade na sličnim temama će se kombinirati, s ciljem da se razviju prijedlozi za nove standardizacijske aktivnosti. nanoSTAIR pristup bit će testiran kroz pokretanje prijedloga dva nova projekta.
Za više informacija o STAIR pristupu pogledajte internetsku stranicu CEN-CENELEC-a.