Standard BAS EN 60335-1:2021 usvojen metodom prijevoda
Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine, putem Tehničkog komiteta BAS/TC 57, Kućanski i slični električni aparati, metodom prijevoda usvojio je treće izdanje standarda BAS EN 60335-1:2021, Kućanski i slični električni aparati – Bezbjednost – Dio 1: Opšti zahtjevi, koje je prijevod engleske verzije evropskog standarda EN 60335-1:2012, Household and similar electrical appliances – Safety – Part 1: General requirements.
Standardom BAS EN 60335-1:2021 priznaje se međunarodno prihvatljiv nivo zaštite od opasnosti, kao što su električne, mehaničke, toplotne opasnosti, kao i opasnosti od požara i zračenja aparata kada rade u normalnoj upotrebi, uzimajući u obzir uputstva proizvođača. On također obuhvata i nenormalne situacije koje se mogu očekivati u praksi i uzima u obzir način na koji elektromagnetne pojave mogu uticati na siguran rad aparata.
Osnovni ciljevi Direktive za niski napon 2006/95/EC obuhvaćeni su ovim standardom. U obzir se moraju uzeti osnovni zahtjevi za sigurnost sljedećih direktiva, a koji se mogu primijeniti na neke aparate za domaćinstvo i one slične:
- 2006/42/EC, Direktiva za mašine,
- 89/106/EEC, Direktiva za konstruisanje proizvoda,
- 97/23/EC, Direktiva za opremu pod pritiskom.
Ovaj evropski standard odnosi se na sigurnost električnih aparata koji se upotrebljavaju u domaćinstvu i sličnih aparata, kao i električnih aparata za komercijalne svrhe čiji naznačeni napon nije veći od 250 V za jednofazne aparate i 480 V za ostale aparate.
Aparati koji rade pomoću baterije i ostali aparati koji se napajaju jednosmjernom strujom obuhvaćeni su predmetom i područjem primjene ovog standarda. Aparati s dvostrukim napajanjem, bilo mrežnim ili baterijskim, smatraju se aparatima koji rade pomoću baterija kada funkcionišu u baterijskom modu.
Primjeri aparata za domaćinstvo su aparati koji se upotrebljavaju u održavanju domaćinstva i koje mogu upotrebljavati korisnici koji nisu dovoljno kvalifikovani ili obučeni u obavljanju poslova održavanja domaćinstva:
- u prodavnicama, kancelarijama i drugim okruženjima sa sličnim uslovima rada;
- na poljoprivrednim gazdinstvima;
- gosti u hotelima, motelima i drugim smještajnim objektima;
- u smještajima s noćenjem i doručkom.
Aparati i mašine za koje je predviđeno da ih koriste dovoljno kvalifikovani ili obučeni korisnici u trgovinama, lakoj industriji i poljoprivredi, kao i aparati i mašine koji su označeni za upotrebu u komercijalne svrhe, pri čemu će ih upotrebljavati nedovoljno kvalifikovani i obučeni korisnici, obuhvaćeni su predmetom i područjem primjene ovog standarda.
Standard se bavi predvidivim opasnostima, onoliko koliko je to razumno, a koje mogu izazvati aparati i mašine, a kojima mogu biti izložena sva lica.
Međutim, ovaj standard uglavnom ne uzima u obzir:
- ako se djeca igraju s aparatom;
- upotrebu aparata od strane male djece;
- upotrebu aparata od strane mlađe djece bez nadzora.
Izvorne tekstove standarda pripremili su Tehnički komitet IEC/TC 61, Safety of household and similar electrical appliances, čiji je sekretarijat u nadležnosti nacionalnog tijela za standardizaciju SAD (ANSI) i evropski Tehnički komitet CLC/TC 61, Safety of household and similar electrical appliances, čiji je sekretarijat u nadležnosti nacionalnog tijela za standardizaciju Italije (UNI).