Postizanje nultе stope neto emisije GHG-a: ključni korak za održivu budućnost

Preuzeto sa: www.iso.org

Nulta stopa neto emisije GHG-a је najmoćnije sredstvo koje trenutno imamo da bismo se izborili s klimatskom krizom. Prelazak na nultu neto emisiju je neizbježno rješenje koje će biti dobro ne samo sa stanovišta zaštite okoline, već i s ekonomske, socijalne i zdravstvene tačke gledišta. Ako ne reagujemo brzo i odlučno, rizikujemo da kasnije trpimo katastrofalne posljedice uzrokovane klimatskim promjenama, uključujući ekstremne vremenske prilike, porast nivoa mora, gubitak biodiverziteta i poremećaje u snabdijevanju vodom i hranom.

Hajde da pogledamo glavne razloge zašto je težnja ka nultoj stopi neto emisije GHG-a najvažnija za očuvanje našeg kolektivnog blagostanja:

·         Prevazilaženje klimatske krize

·         Zaštita zdravlja ljudi

·         Stimulisanje inovacija i ekonomski rast

·         Ojačavanje energetske sigurnosti

·         Očuvanje ekosistema i biodiverziteta

Sadržaj

·         Šta se podrazumijeva pod nultom stopom neto emisije GHG-a?

·         Neutralnost ugljika ili nulte stope neto emisije: šta to znači za kompanije?

·         Zašto bismo trebali težiti nultim neto emisijama?  

·         Kako će kompanije imati koristi od nulte neto emisije?

·         ISO-ove smjernice za postizanje nulte stope neto emisije

·         Zašto su ISO standardi neophodni u suočavanju s klimatskim promjenama?

·         Učinimo pravu stvar za klimu

Šta se podrazumijeva pod nultom stopom neto emisije?

Iako postoji nekoliko definicija koncepta nulte neto emisije (net zero), definicija usvojena na globalnom nivou data je u ISO smjernicama koje se odnose na postizanje nulte neto emisije (IWA 42:2022) i glasi „stanje u kojem se preostale emisije GHG-ova [stakleničkih gasova] proizvedene ljudskim aktivnostima  uravnotežuju zahvaljujući rezultatima ljudskih aktivnosti tokom datog perioda i unutar određenih granica”. Postizanje ove ravnoteže oslanja se na složen proces koji uključuje smanjenje emisija i kompenzacije, kao i inovativne tehnologije.

Prelazak na svijet s nultom neto emisijom zahtijeva smanjenje emisija na samom izvoru i eliminisanje zaostalih emisija kroz neutralizaciju ugljika. Smanjenje emisije ugljika predstavlja proces direktnog ograničavanja emisija kroz povećanje efikasnosti dok kompenzacija odnosno neutralizacija emisija ugljika uključuje ulaganje u „ponore ugljika”, kao što su šume ili okeani, koji su sposobni da apsorbuju CO2 i stoga nadoknade emisije proizvedene na drugim mjestima.

Neutralnost karbona ili nulta neto emisija: šta to znači za kompanije?

Da li su nulta neto emisija i neutralnost ugljika ista stvar? Kompanije često govore o svojoj težnji ka „neutralnosti ugljika“. To implicira da one već preduzimaju mjere da eliminišu količinu CO2 koja je ekvivalentna onoj koja se emituje tokom aktivnosti u njihovim lancima snabdijevanja. Ta operacija se zove kompenzacija i omogućava organizacijama da mirne savjesti nastave svoje aktivnosti.  

Nulta neto emisija je cilj koji prevazilazi neutralnost ugljika i obuhvata sve stakleničke gasove, uključujući metan (CH4), azot oksid (N2O) i hidrofluorougljike (HFC), koji generalno zadržavaju više toplote nego ugljen-dioksid (CO2). Ovaj pristup se zasniva na ambicioznim ciljevima za smanjenje GHG emisija, sistemskim promjenama u svim sektorima i aktivnom eliminisanju emisija. Pridržavajući se cilja nulte neto emisije, moći ćemo da ubrzamo tranziciju ka održivoj budućnosti, osiguramo otpornost na klimatske promjene i stvorimo mogućnosti za inovacije, zelena radna mjesta i ekonomski prosperitet.

Zašto bismo trebali težiti nultim neto emisijama?

Emisije izazvane ljudskim aktivnostima imaju štetne posljedice po našu planetu i svakim danom nas sve više guraju ka nepovratnoj klimatskoj krizi. Ciljevi transformacije ka nultim neto emisijama, posebno kada ih zagovaraju vlade širom svijeta, mogu pomoći da se do 2050. godine porast temperature na Zemlji ograniči na 1,5 °C.  

Postizanje nulte stope neto emisija GHG-a nije samo ekološki imperativ. On također nudi značajne mogućnosti za organizacije svih veličina, posebno u smislu uštede troškova kroz energetsku efikasnost, jačanje reputacije brenda i usklađivanje s rastućom potražnjom potrošača i investitora za održivim praksama.

Kako kompanije imaju koristi od nulte neto emisije?  

Mnoge kompanije danas prihvataju cilj nulte neto emisije i stoga nastoje da u okviru svojih aktivnosti smanje emisije ugljika na nulu. To podrazumijeva, s jedne strane, direktno smanjenje njihovih emisija kroz energetsku efikasnost i korištenje obnovljivih izvora energije, a s druge strane indirektno smanjenje kroz projekte kompenzacije ugljika. Kada kompanije u potpunosti shvate šta cilj nulte neto emisije podrazumijeva i kako da ga primijene u svojim aktivnostima, onda mogu početi da igraju ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena, ali i da shvate da će i one imati određene finansijske koristi od toga.  

Zgrade s nultom stopom neto emisije samo su jedan primjer kako preduzeća mogu preduzeti korake da postignu takve ciljeve. Vodeće kompanije smanjuju svoje emisije tokom životnog ciklusa zgrada koje posjeduju i kojima upravljaju. Da bi to uradile, imaju dvije opcije, odnosno da se opredijele za renoviranje postojećih struktura ili da favorizuju nove strukture koje stvaraju niske emisije. Ove zgrade su dizajnirane tako da proizvode dovoljno energije da pokriju svoje godišnje potrebe i stoga postižu neto nultu potrošnju energije i, u mnogim slučajevima, nultu neto emisiju ugljika.

U digitalnoj sferi pojavio se i koncept interneta s nultom emisijom, koji se odnosi na postizanje neutralnosti ugljika ili nulte stope emisije u pogledu rada i korištenja interneta i digitalnih tehnologija. Time se nastoji ublažiti uticaj na okolinu koji je povezan s brzim rastom digitalne infrastrukture, centara podataka, telekomunikacionih mreža i ukupne potrošnje energije pri korištenju interneta.

ISO-ove smjernice za postizanje nulte stope neto emisija

U novembru 2022. godine na COP27 u Šarm el Šeiku, Egipat, ISO je lansirao vodeće principe za podršku dostizanju neto nulte emisije. Ti principi daju mapu puta za organizacije, uključujući preduzeća, koja će im pomoći na putu ka smanjenju emisija na nulu. ISO smjernice nude zajedničke definicije, principe visokog nivoa i konkretne preporuke za postizanje nulte neto emisije do 2050. One također pomažu organizacijama da budu kredibilne i dosljedne u pogledu svojih emisija, smanjenja ili uklanjanja GHG-a.

Ključni elementi tih principa se posebno odnose na:

1.    Smanjenje emisija: Smanjenje emisija na njihovom izvoru je najefikasniji način da se postigne cilj nulte neto emisije. Zasnovan je na povećanju energetske efikasnosti, korištenju obnovljivih izvora energije i upotrebi inovativnih procesa za smanjenje otpada.

2.    Kompenzacija ugljika: Kada se emisije ne mogu eliminisati, kompenzacija ugljika je održivo rješenje. To rješenje zahtijeva ulaganje u projekte koji imaju za cilj uklanjanje ili ograničavanje GHG-a prisutnog u atmosferi.

3.    Transparentnost i odgovornost: Redovno praćenje i izvještavanje o emisijama GHG-a su dva osnovna aspekta transparentnosti i odgovornosti. To također omogućava kompanijama da identifikuju oblasti za poboljšanje i prate napredak ka svojim ciljevima nulte emisije.

4.    Angažovanje zainteresovanih strana: Angažovanje zainteresovanih strana – zaposlenih, kupaca, investitora i šire zajednice – ključno je za uspješno provođenje strategija koje podržavaju cilj nulte neto emisije. Pomaže u promovisanju kulture održivosti i podstiče kolektivnu akciju ka smanjenju emisija.

5.    Jednakost i pravda: Smjernice za postizanje nulte stope neto emisija usklađene su s Ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Klimatske akcije uzimaju u obzir terete i koristi klimatskih promjena i osiguravaju da se odgovori, uključujući odgovornost za troškove, jednako raspodjeljuju, istovremeno štiteći prava najugroženijih.

Zašto su ISO standardi neophodni u suočavanju s klimatskim promjenama?

Smjernice za postizanje nulte stope neto emisija pružaju dodatna pojašnjenja, ali također ukazuju na druge relevantne standarde. Na primjer, ove smjernice upotpunjuju porodicu ekoloških standarda ISO 14000. One su također referenca za organizacije koje žele da postave ciljeve nulte emisije tako što im pomažu da usaglase sve svoje napore uložene u ovom pravcu. ISO smjernice također omogućavaju konzistentniji pristup razvoju novih inicijativa i rezultata, uključujući standarde.

ISO 14090:2019, Prilagođavanje klimatskim promjenama

ISO 14064-1:2018, Staklenički gasovi

ISO/DIS 14068, Upravljanje stakleničkim gasovima i klimatskim promjenama i povezane aktivnosti

Učinimo pravu stvar za klimu

Argumenti u korist cilja neto nulte emisije su nepobitni. On nudi jedinstvenu priliku za očuvanje naše planete, zaštitu zdravlja ljudi, pokretanje ekonomskog prosperiteta i osiguravanje održive budućnosti za buduće generacije. Moramo se kolektivno posvetiti ovom imperativu, preduzimajući hrabre i odlučne korake kako bismo osigurali prelazak na ekonomiju s nultom neto emisijom.

Usvajanjem ISO-ovih smjernica o nultim neto emisijama možemo ne samo da ispunimo ovu svoju moralnu obavezu, već i da otvorimo put za čistiji, zdraviji i otporniji svijet. Hajde da iskoristimo ovu priliku i udružimo snage da izgradimo održivu budućnost za sve nas.