Porast solarnih fotonaponskih sistema u 2022. godini

Prenosimo u cjelosti IEC vijest.

Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (International Energy Agency - IEA), širom svijeta je u 2022. godini ponovo značajno porasla globalna baza PV (fotonaponskih) sistema dostigavši, prema preliminarnim tržišnim podacima, kumulativni kapacitet od 1.185 gigavata (GW).

U svom izvještaju Snapshot of global PV market, ova organizacija napominje da su visoke cijene na tržištu električne energije, djelomično zbog rata u Ukrajini, ojačale konkurentnost fotonaponskih sistema i da je nekoliko zemalja u 2022. godini počelo koristiti politike za daljnje ubrzanje fotonaponske energije u skladu s obavezama u vezi s energetskim suverenitetom EU i država članica.

Kina nastavlja da prednjači u ovom području, dodajući novi sistem od 106 GW, odnosno kapacitet od 44% kako bi dostigla kumulativni kapacitet od 414,5 GW, što je više nego dvostruko više od onog u Evropi.

Evropa, međutim, dominira u smislu korištenja kombinacije različitih izvora energije kao i u pogledu procenata koji se dobijaju od solarnih fotonaponskih sistema, sa 39 GW novih sistema koji su instalirani i pušteni u rad, a nekolicina zemalja ima stopu penetracije više od 10% (više od 19% u Španiji!).

Američko tržište je jedino koje je sklopilo ugovor u 2022. i instaliralo sisteme od 18,6 GW. IEA za ovaj rezultat krivi kombinovani uticaj trgovinskih problema i zaostatak kod priključivanja na mrežu.

Neke zemlje u usponu su pokazale fantastične stope rasta, kao, naprimjer, Indija koja je efikasno instalirala PV sisteme od 18,1 GW, prvenstveno u centraliziranim sistemima, čime je dovela svoju PV penetraciju na skoro 10%.  

IEC standardi i sistemi ocjenjivanja usaglašenosti

Međunarodna komisija za elektrotehniku (The International Electrotechnical Commission IEC) objavljuje međunarodne standarde za fotonaponske PV sisteme koji pretvaraju solarnu u električnu energiju, uključujući i standarde za sve elemente u cijelom fotonaponskom energetskom lancu. On izdaje seriju tehničkih specifikacija (TS) koje daju preporuke za male obnovljive hibridne sisteme koji se koriste za elektrifikaciju u ruralnim područjima. Ove serije standarda je priznala Svjetska banka i Organizacija Ujedinjenih naroda za industrijski razvoj (United Nations Industrial Development Organization - UNIDO). Takvi standardi također služe kao osnov za ispitivanje i certifikaciju komponenti, uređaja i sistema.

Dva IEC-ova sistema za ocjenjivanje usaglašenosti bave se dijelovima, sistemima i instalacijama PV sistema. IECEE (IEC-ov sistem shema, odnosno programa za ocjenjivanje usaglašenosti elektrotehničke opreme i komponenata) provodi program koji nudi pristup kvalificiranim ispitnim laboratorijama za certifikaciju PV komponenti i modula u skladu s relevantnim IEC standardima.  

IECRE je IEC-ov sistem za certifikaciju standarda koji se odnose na opremu za upotrebu u primjeni obnovljive energije. Njegov osnovni strateški stub je da omogući održivu proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom. To je međunarodno prihvaćen CA sistem, odnosno sistem za ocjenjivanje usaglašenosti za sve elektrane koje proizvode, skladište ili pretvaraju električnu energiju iz solarne PV energije, energije vjetra i raznih oblika morske energije.

Standarde i standardizacijske dokumente Međunarodne komisije za elektrotehniku (IEC), koji su predmet ove vijesti,  možete kupiti putem Instituta za standardizaciju BiH.