Osvjetljavanje staklenika

 IEC urednički tim

Preuzeto i prevedeno sa: www.iec.ch

Vertikalna poljoprivreda je koncept održive poljoprivrede koji je izazvao mnogo pažnje. Pretvaranje trošnih skladišta i fabrika u urbane farme za uzgoj salata i povrća izazvalo je veliko interesovanje, posebno u Japanu i Sjedinjenim Državama.

Prema istraživačkoj kompaniji Statista, tržište vertikalne poljoprivrede vrijedilo je 5,6 milijardi dolara u 2022. godini i očekuje se da će porasti na preko 35 milijardi dolara do 2032. godine.

Međutim, poljoprivreda u zatvorenom prostoru nije nov koncept, kao što su staklenici odavno pokazali. Staklenici postoje još od rimskih vremena[1] i mogu se naći u raznim dijelovima svijeta. U moderno doba oni su omogućili Nizozemskoj da postane drugi najveći svjetski izvoznik hrane.

Prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), proizvodnja hrane širom svijeta će se morati povećati za 70% do 2050. godine da bi se prehranila predviđena globalna populacija od 9,1 milijardi ljudi. Zatvorene farme mogu biti jedno od rješenja za ishranu velike populacije, a posebno populacije koncentrirane u urbanim centrima.

U poljoprivredi se sve više primjenjuje savremena tehnologija. Kod uzgoja u zatvorenom, naprimjer, proizvodi se uzgajaju u kontrolisanom okruženju, gdje se elementi, uključujući svjetlost, vlažnost i temperaturu, pažljivo prate. Intenzitet i frekvencija LED svjetala mogu se podesiti prema potrebama biljaka. Senzori i kamere mogu prikupljati podatke s detaljnim informacijama o biljkama, koje se zatim mogu analizirati kako bi se poboljšalo zdravlje biljaka, rast i prinos.

Kako se navodi, u jednom „visokotehnološkom“ stakleniku (high-tech greenhouse) u Sjedinjenim Državama, može se postići prinos do 350 puta veći nego na otvorenim poljima, ali koristeći samo jedan procenat vode koja je potrebna tradicionalnim tehnikama.

Neka bude svjetlost

Svjetlost je neophodna za rast biljaka. Koristeći energiju svjetlosti, biljke je mogu pretvoriti u sopstveni izvor energije putem fotosinteze. U stakleniku se moderno osvjetljenje može koristiti kako bi se povećao rast biljaka.

Prema članku Kevina M. Folta, profesora na Odjeljenju za hortikulturu Univerziteta Floride: „Svjetlost nije samo ono što je biljkama potrebno za rast. Svjetlost je zapravo mješavina informacija koje mogu usmjeriti rast, razvoj i produktivnost biljaka”. Promjena varijabli parametara svjetlosti (talasna dužina, osvijetljenost i fotoperiod[2]) može uticati na biologiju i proizvodnju biljaka. Istraživači razmatraju kako se ovi parametri mogu modificirati u različitim vremenima životnog ciklusa biljke kako bi se maksimizirala proizvodnja biljaka u zaštićenom okruženju.

Osvjetljenje sa svijetlećim diodama (LED) postaje sve popularnije za upotrebu u staklenicima. Prema radu istraživača iz Hanoverskog centra za optičke tehnologije, uvođenje LED dioda omogućava smanjenje troškova proizvodnje povrća zbog visoke energetske efikasnosti LED dioda, niskih troškova održavanja i dugovječnosti. U radu se navodi da je „koristeći LED diode kao izvor osvjetljenja moguće ne samo optimizirati kvalitet spektra za različite biljke i različite fiziološke procese, već i kreirati digitalno kontrolisan i energetski efikasan sistem osvjetljenja“.

IEC standardi…

IEC je aktivno uključen u standardizaciju svjetala kako bi osigurao njihovu sigurnost, kvalitet i performanse.

Tehnički komitet IEC TC 34 je izradio više od 550 publikacija, u čijem razvoju je učestvovalo 300 stručnjaka iz 34 zemlje učesnice. Standardi se kreću od IEC 60598-1[3] o općim zahtjevima i testovima za svjetiljke do standarda IEC 62386-304[4] o digitalnim adresabilnim interfejsima za osvjetljenje.

Standard IEC 60598-2-2:2023[5], Svjetiljke - Dio 2-2: Posebni zahtjevi - Uvučene svjetiljke i uvučene svjetiljke koje propuštaju zrak i standard IEC 62722-2-1:2023[6], Performanse svjetiljki – Dio 2-1: Posebni zahtjevi – LED svjetiljke su sada dostupne i kao verzije s komentarima[7] (Commented version – CMV). Ove publikacije uključuju opsežne tehničke komentare stručnjaka koji su radili na standardu, pojašnjavajući i objašnjavajući glavne promjene između prethodnog i sadašnjeg izdanja.

 

… i ocjenjivanje usaglašenosti

Sistemi osvjetljenja se oslanjaju na standarde kako bi osigurali sigurnost, performanse i kvalitet. Međutim, pojavili su se strahovi u pogledu kvaliteta i pouzdanosti LED svjetala s njihovom masovnom proizvodnjom.

Jedna neispravna komponenta može dovesti do loših performansi ili čak do ukupnog kvara LED sistema osvjetljenja. Sve elektronske komponente, dijelovi, moduli i sklopovi moraju raditi zajedno na zadovoljavajući način.

IEC je razvio IECQ shemu za LED koja certificira proizvođače i dobavljače elektronskih komponenti i sklopova koji se koriste u proizvodnji LED sistema osvjetljenja.

Ova shema pruža proizvođačima uvjerenje da su proizvodi koje prodaju ili kupuju nezavisno verificirani i da su u skladu sa zahtjevima relevantnih tehničkih standarda i specifikacija.



[1] O staklenicima kroz historiju možete pročitati ovdje.

[2] Više o fotoperiodu ovdje.

[3] Institut za standardizaciju BiH je objavio 38 BAS standarda, amandmana i korekcija, koji su iz serije standarda IEC 60598. Posjetite ISBiH-ov online katalog.

[4] Institut za standardizaciju BiH je objavio 33 BAS standarda i 1 korekciju iz serije standarda IEC 62386. Posjetite ISBiH-ov online katalog.

[5] Standard IEC 60598-2-2:2023 nije usvojen u bosanskohercegovačkoj standardizaciji. Navedeni prijevod je neslužbeni prijevod.

[6] Institut za standardizaciju BiH je usvojio standard BAS EN IEC 62722-2-1:2024, Performanse svjetiljki – Dio 2-1: Posebni zahtjevi – LED svjetiljke.

[7] IEC verzije standarda s komentarima (Commented version – CMV)

Verzija s komentarima (CMV) je jedini proizvod, gdje je sadržaj publikacije zasnovan na konsenzusu, obogaćen tehničkim komentarima. CMV se sastoji od verzije sa crvenom linijom  (Redline version - RLV), u koju je stručnjak IEC-a dodao značajne i opsežne komentare objašćavajući glavne promjene u publikaciji. Ovi komentari se prikazuju u iskačućim prozorima u sadržaju publikacije, a takođe su navedeni na kraju dokumenta.

Održavanje – CMV se automatski povlači kada se povuče zvanična publikacija.

Ključna tačka – CMV je dostupan samo u elektronskom formatu, kako bi se u potpunisti iskoristile njegove funkcije.

Pojašnjenje za Redline (RLV) verziju, odnosno verziju sa crvenom linijom: RLV omogućava korisnicima da lako pristupe promjenama između novog i prethodnog izdanja publikacije. RLV je paket koji uključuje i zvaničnu publikaciju i njegovu RLV verziju. U RLV verziji, režim za praćenje promjena ističe sve promjene između novog i prethodnog izdanja publikacija.

Održavanje -  RLV se automatski povlači kada se povuče zvanična publikacija.

Ključna tačka – Svaki IEC standard nije dostupan kao RLV. Ako su promjene u tekstu opsežne, RLV verzija postaje nečitljiva, a prednost lake identifikacije kod RLV-a se gubi.