Objavljene međunarodne smjernice za podršku organizacijama u suočavanju s ESG izazovima
Objavljujemo prevod Saopštenja za medije, koje je izdato 14. 11. 2024. godine. Saopštenje na engleskom jeziku možete pročitati ovdje.
Novi ISO-ovi principi implementacije ESG-a, objavljeni danas, pružaju međunarodne smjernice za unapređenje ESG praksi, pružajući organizacijama širom svijeta konkretan uvid koji omogućava jasnu komunikaciju o naporima ka održivosti koji se provode na globalnom nivou.
14. novembar 2024. – Na današnjoj konferenciji COP29 predstavljene su nove međunarodne smjernice, koje je objavila Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) kako bi organizacijama olakšala snalaženje u složenom okruženju ekoloških, društvenih i upravljačkih (ESG) izazova, usklađivanje s obavezama objavljivanja podataka i tačno mjerenje, izvještavanje i obavještavanje o njihovim aktivnostima.
S obzirom na to da se u posljednjoj deceniji broj globalnih propisa u vezi s ESG-om povećao za 155%, uključujući EU Direktivu o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD), britanski Zakon o modernom ropstvu i ISSB-ove (Međunarodni odbor za standarde u oblasti održivosti – International Sustainability Standards Board) zahtjeve za objavljivanje međunarodnih standarda za izvještavanje o održivosti S1 i S2 koji su dio Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja (International Financial Reporting Standard – IFRS), ISO-ovi principi implementacije ESG-a imaju za cilj da unaprijede razumijevanje tako što će pružiti konkretne smjernice za dosljednije izvještavanje koje je primjenjivo na organizacije svih veličina i sektora, od malih preduzeća do multinacionalnih korporacija, uključujući ESG konsultante, akademsku zajednicu i istraživačke institucije te nevladine organizacije.
Principi su osmišljeni da podrže efikasne i transparentne prakse održivosti kroz standardiziranu strukturu, koja organizacijama pruža sve informacije neophodne za postizanje njihovih ESG ambicija, bez obzira na to do koje su faze stigli u tom procesu. Dokument olakšava integraciju ESG principa u organizacijsku kulturu, tako što omogućava upotrebu efikasnijeg sistema za praćenje učinka i izvještavanje. Rješavanjem ekoloških uticaja (kao što su ugljični otisak i upravljanje otpadom), društvenih aspekata (poput raznolikosti, odnosno diverziteta i ljudskih prava) i praksi upravljanja (transparentnost i usklađenost s propisima), organizacije mogu primijeniti pravi holistički pristup. Ovo podstiče uravnoteženu, održivu strategiju rasta i pomaže ubrzanju napretka ka održivijem svijetu.
Razvijeni kroz saradnju nacionalnih tijela za standardizaciju, uključujući britanski Institut za standardizaciju (BSI), kanadsko Vijeće za standardizaciju (SCC) i brazilsko Udruženje za tehničke standarde (ABNT), ovi principi uključuju doprinos više od 1.900 industrijskih eksperata iz 128 zemalja. Oni osiguravaju strukturu visokog nivoa za pomoć organizacijama u integraciji postojećih ESG zahtjeva, uspostavljaju mjerljive Ključne indikatore performansi (KPI) i procjenjuju njihovu zrelost u ESG praksama.
Ova publikacija dolazi kao odgovor na sve veći fokus na ESG učinak i zabrinutost koja se javlja zbog toga što su ESG objave globalno bile nekonzistentne i značajno različite po jurisdikcijama, veličini kompanija i sektorima. Kao rezultat toga, različita pravila o objavljivanju mogu otežati organizacijama da se snađu u raznim sistemima, što dovodi do nedosljednosti u izvještavanju i otežava uporedivost među sektorima.
ISO-ovi principi implementacije ESG-a su dizajnirani da:
- podrže upravljanje ESG učinkom;
- podstaknu mjerenje i izvještavanje prema postojećim okvirima objavljivanja, kako bi globalno olakšale dosljednost, uporedivost i pouzdanost ESG izvještavanja i praksi;
- olakšaju interoperabilnost usklađivanjem s postojećim standardima izvještavanja, stvarajući harmonizirani pristup prekograničnoj ESG usklađenosti;
- promoviraju globalnu dosljednost, omogućavajući jasnu komunikaciju o naporima ka postizanju održivosti širom svijeta.
Sergio Mujica, generalni sekretar ISO-a, rekao je: „ISO-ovi principi implementacije ESG-a će podstaknuti uspostavljanje i očuvanje trajne kulture ESG-a koja će donijeti stvarnu vrijednost organizacijama, vladama, investitorima i potrošačima. Ove smjernice će pomoći da se ubrza usvajanje održivih poslovnih praksi, što koristi različitim zajednicama i okolišu“.
„Važno je napomenuti da se ove smjernice mogu koristiti u svim organizacijama i sektorima, a posebno bi mogle biti od koristi malim i srednjim preduzećima (MSP-ovima) i organizacijama u zemljama u razvoju. Ponosni smo na ovu inicijativu i na činjenicu da je danas predstavljamo na konferenciji COP29“.
„Ovo je značajna prilika koju organizacije širom svijeta ne bi smjele propustiti – da angažuju ključne zainteresirane strane, a posebno one odgovorne za postojeće i buduće dobrovoljne i regulatorne okvire za ESG izvještavanje i objavljivanje“.
Susan Taylor Martin, izvršna direktorica BSI-a, izjavila je: „Dok se svjetski lideri okupljaju na COP29, sve više se prepoznaje potreba društva da odgovori na globalne izazove poput klimatskih promjena i društvene nejednakosti. Nema sumnje da Izvještavanje o ekološkim, društvenim i upravljačkim pitanjima (ESG) može biti važan alat, ali složeni i često zbunjujući mehanizam izvještavanja može biti prepreka za akciju“.
„Oduševljena sam činjenicom da je BSI zajednički vodio razvoj ovih principa implementacije kako bi se pomoglo organizacijama svih vrsta da na mjerljiv i dosljedan način integriraju ESG. Ovo može pomoći društvu da pokrene stvarne promjene u područjima kao što su smanjenje emisija, zaštita biodiverziteta, mobilizacija zelenih investicija i promoviranje inkluzivnosti, te na kraju može ubrzati napredak ka pravednom društvu i održivom svijetu“.
Mario William Esper, predsjednik ABNT-a, rekao je: „ABNT-u je velika čast što je doprinio izradi međunarodnih smjernica za podršku organizacijama u suočavanju s ESG izazovima, čime se jača naša posvećenost održivosti i odgovornom upravljanju. Ove smjernice organizacijama pružaju ključnu osnovu za usvajanje strukturiranih praksi, zadovoljavanje globalnih zahtjeva i upravljanje socioekološkim uticajima“.
„Sigurni smo da će ova saradnja s BSI-jem, SCC-om i ISO-om rezultirati čvrstim temeljem koji omogućava organizacijama različitih veličina i sektora da doprinesu pravednijoj, inkluzivnijoj i ekološki odgovornoj globalnoj ekonomiji.“
„ABNT ponovo želi da potvrdi svoju posvećenost implementaciji ovih principa, u zajedničkim naporima koji ujedinjuju lidere i stručnjake širom svijeta za bolju budućnost.“
Chantal Guay, izvršna direktorica SCC-a, izjavila je: „Na globalnom nivou, klimatska kriza pojačava postojeće nejednakosti, čime usvajanje efikasnih rješenja postaje imperativ. ISO-ovi principi implementacije ESG-a ključni su dio sveobuhvatnog seta alata za klimatsku akciju, osmišljenih da odgovore na ove izazove“.
„Organizacije svih veličina su ključni pokretači održivog razvoja. Svjesni smo da mnogi smatraju da je integracija ESG-a složen i skup proces. Ove smjernice pojednostavljuju procese implementacije ESG-a i dopunjuju postojeće standarde i okvire za objavljivanje. Ovo će nam pomoći da izađemo izvan domena pukog objavljivanja informacija, ka poboljšanju performansi i izgradnji povjerenja u ESG informacije i prakse“.
Smjernice su dodatno usklađene sa širim ciljevima održivosti, uključujući Ciljeve održivog razvoja UN-a i ISO-ovu posvećenost klimatskoj akciji, čime se organizacijama omogućava da se pozicioniraju kao lideri u održivosti u skladu s globalnim prioritetima.
Za više informacija o ISO-ovim principima implementacije ESG-a, posjetite: iso.org/ESGprinciples
Smjernice o ISO-ovim principima implementacije ESG-a možete preuzeti ovdje.
Za više informacija ili intervjue, molimo kontaktirajte:
Katie Clift
Odnosi s javnošću, ISO
+351 913 976 202
press@iso.org/ext-clift@iso.org
Vanessa Von der Mühll
Šefica Odjela za komunikacije i angažmane, ISO
+41 79 842 97 34
vondermuhll@iso.org
O ISO-u
ISO (Međunarodna organizacija za standardizaciju) je nezavisna, nevladina međunarodna organizacija koja okuplja 170 nacionalnih tijela za standardizaciju. Kroz svoju globalnu mrežu ISO olakšava razvoj dobrovoljnih i tržišno relevantnih međunarodnih standarda koji podržavaju inovacije i nude rješenja za globalne izazove. ISO je objavio više od 25.000 međunarodnih standarda i srodnih dokumenata koji pokrivaju gotovo svaku industriju, od tehnologije do sigurnosti hrane, poljoprivrede i zdravstvene zaštite.
Više informacija na iso.org
O ABNT-u
ABNT (brazilsko Udruženje za tehničke standarde) jedini je nacionalni forum za standardizaciju koji je brazilsko društvo prepoznalo od samog njegovog osnivanja 28. septembra 1940. godine, a koji je federalna vlada potvrdila kroz različite pravne instrumente. Odgovoran je za razvoj brazilskih standarda (NBR) za različite sektore. ABNT učestvuje u regionalnoj standardizaciji u okviru Mercosur Asocijacije za standardizaciju (AMN) i Panameričke komisije za standardizaciju (Copant), kao i u međunarodnoj standardizaciji u okviru ISO-a i Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC).
Od 1950. godine ABNT je također aktivan u obuci i nudi sveobuhvatan program kurseva o ključnim temama za različite sektore, kao i u oblasti certifikacije, za potrebe velikih i malih kompanija, domaćih i međunarodnih. Trenutno nudi više od 400 certifikacijskih programa za proizvode, sisteme i verifikaciju emisije stakleničkih plinova. ABNT-ov znak usklađenosti prepoznat je kao garancija kvaliteta koja ukazuje da proizvodi i usluge zadovoljavaju najstrože standarde. ABNT certifikacija je uveliko prisutna u Americi, Evropi i Aziji, a auditi se provode u više od 30 zemalja.
Više informacija na abnt.org.br
O BSI-u
BSI je kompanija za unapređenje poslovanja i standardizaciju koja sarađuje s više od 77.500 klijenata širom svijeta u različitim industrijskim sektorima. BSI pruža organizacijama povjerenje u rast i s njima radi na rješavanju ključnih društvenih pitanja – od klimatskih promjena do izgradnje povjerenja u vještačku inteligenciju kao i sva ostala pitanja – kako bi se ubrzao napredak ka pravednom društvu i održivom svijetu.
Već više od jednog vijeka BSI ima pozitivan uticaj na organizacije i društvo, gradeći povjerenje i unapređujući živote. Danas BSI radi sa globalnom zajednicom od 15.000 stručnjaka, industrijskih i potrošačkih grupa, organizacija i vlada i pomaže klijentima da ispune svoje ciljeve.
Vlada Velike Britanije imenovala je BSI kao Nacionalno tijelo za standardizaciju koje predstavlja interese UK-a u ISO-u, IEC-u i evropskim organizacijama za standardizaciju (CEN, CENELEC i ETSI).
Više informacija na bsigroup.com
O SCC-u
Od 1970. godine, Vijeće za standardizaciju Kanade (SCC) doprinosi sigurnijem, zdravijem, prosperitetnijem i održivijem životu za ljude, zajednice i poslovne subjekte u Kanadi kroz moć standardizacije. SCC sarađuje sa širokom mrežom partnera na nacionalnom i globalnom nivou, djelujući kao glas Kanade na međunarodnoj sceni standardizacije i akreditacije, te kao član ISO-a i IEC-a. Kao vodeća organizacija za akreditaciju u svojoj zemlji, SCC gradi povjerenje na domaćem i stranom tržištu tako što osigurava da tijela za ocjenjivanje usklađenosti ispunjavaju najviše standarde. Na ovaj način SCC otvara čitav jedan niz različith mogućnosti.
Više informacija na scc-ccn.ca