SEMINAR ISO 22000 – SISTEMI UPRAVLJANJA SIGURNOŠĆU HRANE

Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za standardizaciju (ISO), a u okviru ISO tehničke pomoći zemljama u razvoju, te uz podršku Švedske međunarodne agencije za razvojnu saradnju – SIDA i Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH, od 30. maja do 1. juna 2011. godine organizovao je seminar pod nazivom “ISO 22000 – Sistemi upravljanja sigurnošću hrane”.

 

Glavni predavač na seminaru bila je gospođa Ghita Benkirane iz Francuske, a seminar je pohađalo oko 50 polaznika - predstavnika ministarstava, privrednih organizacija iz prehrambenog sektora, te zaposlenika u području standardizacije i konsultanata sa prostora cijele Bosne i Hercegovine.

Posljednjih godina širom svijeta došlo je do povećanja potražnje potrošača za sigurnijom hranom. To je dovelo do porasta broja nacionalnih standarda za sigurnost hrane što je stvorilo konfuziju među prehrambenim proizvođačima i dobavljačima.

U nastojanju da uskladi postojeće nacionalne standarde za sigurnost hrane, ISO je u septembru 2005. godine razvio i objavio ISO 22000 – međunarodni standard za Sisteme upravljanja sigurnošću hrane - Zahtjevi za svaku organizaciju u prehrambenom lancu.

Ovaj standard definiše zahtjeve za sistem upravljanja sigurnošću hrane koji pokriva sve organizacije u prehrambenom lancu od poljoprivrednika do ugostitelja, uključujući i pakovanje.

Standard kombinuje opšteprihvaćene ključne aspekte sigurnosti hrane u svim fazama prehrambenog lanca, uključujući komunikaciju, sistem upravljanja, kontrolu opasnosti i stalno unapređenje sistema upravljanja.

Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine organizovao je seminar u cilju podizanja svijesti stručnjaka iz prehrambenog sektora u BiH o prednostima implementacije sistema upravljanja sigurnošću hrane u skladu sa ISO 22000. Prezentacije su bile fokusirane na zahtjeve standarda i na prednosti njegove implementacije, a učesnici su imali priliku da kroz diskusiju i grupne vježbe aktivno učestvuju u samom seminaru.

Svojim kontinuiranim radom i aktivnostima, Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine promoviše značaj standardizacije i na taj način nastoji da omogući bosanskohercegovačkoj privredi da se kvalitetno pripremi za tržišnu utakmicu na tržištima Evropske unije, a sve u cilju napretka Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija.

Učesnici radionice smatraju da je radionica dobro organizovana, veoma korisna i zanimljiva s obzirom na aktuelnost teme kojom se bavi o čemu govore i izjave nekih od učesnika:

seminar 22000

Dubravka Ćorić, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH:
„Ranije sam imala susreta sa ISO standardima (ISO 9001 i HACCP) i čula sam za ISO 22000 i da se odnosi na sisteme za upravljanje sigurnošću hranom, no ovo je moj prvi detaljniji susret sa ovim standardom, o tome na šta se sve odnosi, šta i kako se radi. Posebno bih istakla da je predavač, gospođa Benkirane, bila izuzetno dobra i da je davala dosta primjera iz prakse što smatram izuzetno korisnim. Pored toga, smatram da je od velike koristi bio i grupni rad samih učesnika, kao i pažnja koju je tome obratila gospođa Benkirane ukazujući nam na stvari koje smo dobro uradili, kao i na propuste koje smo napravili. Nadam se da će Institut za standardizaciju BiH i dalje organizovati slične seminare i sa zadovoljstvom ćemo se odazvati pozivima za učešće.“  

Edita Ćorić, Laks exp-imp d.o.o. Mostar:
Seminar je bio odličan način širenja postojećeg znanja o ovoj temi. Prilično sam zadovoljna svime što je ponuđeno na seminaru. Najkorisnijim smatram interakciju među učesnicima, kao i grupni rad. Seminar je ispunio i više od onoga što sam očekivala.“

Boriša Vujadinović, BIMAL d.d. Brčko:
„BIMAL ima implementiran ISO 9001 i HACCP sistem. U nastojanju ispunjenja zahtjeva vezanih za sigurnost hrane i unapređenja naše firme u skorije vrijeme imamo namjeru implementirati sistem u skladu sa zahtjevima međunarodnih standarda ISO 22000 i IFS  koje zahtjeva određeni broj kupaca iz Zapadne Evrope. Zadovoljstvo nam je bilo učestvovati na seminaru, koji je bio jako dobro organizovan od strane domaćina. Takođe predavanje gospođe Ghite Benkirane sa međunarodnim iskustvom pružilo nam je osnovna znanja o zahtjevima stanadarda ISO 22000 i načinu certificiranja.“

Nijaz Alispahić, Agencija QS Sarajevo:
„Mislim da je seminar  odlično koncipiran i prilagođen kako onima koji  tek ulaze u ovu oblast, tako i stručnjacima koji su već stekli značajna iskustva u području sigurnosti hrane. Predavač je koristeći ogromno znanje i iskustvo prilagodio seminar slušaocima, tako da su se teoretska znanja mogla testirati u vrlo praktičnim radionicama koje su terminski i tematski vrlo vješto ukomponovane u satnicu.
Pohvalio bih organizatore koji su o svemu vodlili računa i osigurali vrhunsku tehničku podršku.”

Amela Semić, SPRIND d.d. Sarajevo:
„Moja zapažanja vezano za nacionalni seminar ISO/BAS 22000 su:

  1. profesionalnost i susretljivost domaćina,
  2. tehnički organizovan i savremen pristup (imala sam slična iskustva na međunarodnim kongresima, a na sličnim edukacijama u BiH nisam),
  3. vrlo heterogena struktura polaznika što je pozitivno,
  4. predavač vrlo stručan, jasan, dobar metodološki pristup i iskustvo rada sa različitom vrstom ljudi uz osobinu prilagođavanja ali i liderstva,
  5. timski rad, praktična implementacija kroz vježbu i primjer predavača sa već implementiranim sistemom, vrlo dobro osmišljeno,
  6. osim kvalitetnog predavanja u kojem niste mogli da ne učestvujete, vrlo kvalitetan radni materijal, opsežan i koji vam može poslužiti za vlastitu edukaciju i nadogradnju.

Ono što još mogu dodati, što više treninga ove vrste, zbog potrebe sadašnjeg trenda življenja i vrlo bitne tematike - opće sigurnosti hrane, što više predavača sa globalnim iskustvom, polaznika što heterogenije strukture zbog različitih pristupa i iskustava. Sprind ima implementiran ISO 9001 sa razvojem i HACCP, tako da sam lično mogla i pratiti i još ponešto naučiti kao nadogradnju a kroz Sprindovu proizvodnju doprinijeti povećanju sigurnosti proizvoda prema potrošačima .Koristilo mi je i kao menadžeru kvaliteta i kao akademskom profesoru i čovjeku struke koji se bavi preventivama kontaminacija hrane i proizvodnjom zdravstveno bezbjednih proizvoda.
Osobno mi je bilo zadovoljstvo, zahvalnost organizatorima i rado ću, i bih se odazvala ovakvoj vrsti edukacija.“

Hajrudin Skender, ZIM – Zenička industrija mlijeka d.d. Zenica:
„Nacionalni seminar ISO/BAS 22000 – Sistemi upravljanja sigurnošću hrane, koji se održao u period od 30.05. do 01.06.2011. godine je u potpunosti zadovoljio naša očekivanja. Isti je dao jasnu sliku standarda ISO 22000 u odnosu na ranije standarde koje smo posjedovali (ISO 9001:2000 i HACCP). Zbog značaja standarda ISO 22000 u prehrambenoj industriji opredjeljenje menadžmenta i rukovodioca kontrole kvalitete u Zeničkoj industriji mlijeka je da će u narednom periodu poduzeti sve da poslije odluka upravnog tijela krenemo u implementaciju sistema u skladu sa zahtjevima standarda ISO 22000.
Zahvaljujemo se organizatorima što su nam omogućili da prisustvujemo kvalitetno organiziranom seminaru kao i prezentaciji samog seminara u kojem smo kroz interaktivan vid saradnje približili standard našim razmišljanjima.
Nadamo se da ćete nastaviti sa ovakvim prezentacijama i seminarima koji će nama privrednicima omogućiti lakše prihvatanje EU legislative.”

 

Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine ima uspješnu saradnju sa Međunarodnom organizacijom za standardizaciju – ISO, kao i sa ostalim evropskim i međunarodnim organizacijama za standardizaciju i u budućnosti ima u planu organizovanje sličnih radionica o temama koje su interesantne za bosanskohercegovačku privredu. Radionice će biti organizovane kako na regionalnom tako i na lokalnom nivou. Cilj organizovanja ovakvih radionica je da se omogući predstavnicima vlasti i privrede u Bosni i Hercegovini da se bliže upoznaju sa standardima i mogućnostima i prednostima standardizacije.

Više o samom Institutu, njegovim nadležnostima, radu i aktivnostima koje su u toku ili se planiraju možete saznati na web stranici www.bas.gov.ba