Borba protiv povreda igračkama

Da li ste ikad bili povrijeđeni dok ste se kao dijete igrali s igračkama? Niste sami, bilo da se radi o padu s bicikla i ogrebotini koljena ili povredi oka s nekim od letećih objekata igračke.

 

Prema studiji iz 2014. godine, koja je objavljena u medicinskom časopisu „Clinical Pediatrics“, preko tri miliona djece iz SAD u periodu od 1990. do 2011. godine je bilo primljeno u odjelima za hitne slučajeve zbog povreda uzrokovanih igračkama. Nešto više od polovine povrijeđenih su djeca do 6 godina.

 

Jedna od najpoznatijih opasnosti koja prijeti među nesigurnim igračkama su sitni dijelovi koje sadrže. Oni su posebno opasni za djecu mlađu od tri godine. Igračke s malim dijelovima, dizajnirane za stariju djecu, mogu da izazovu gušenje ako ih beba stavi u usta.

 

Određivanje starosne dobi za koju je igračka pogodna je dugo vremena bio zadatak za proizvođače, trgovce, uvoznike i laboratorije. Različiti nacionalni i regionalni standardi su samo komplicirali stvari.

 

Radi usklađivanja sigurnosnih zahtjeva za igračke na globalnom nivou, ISO je objavio ISO/TR 8124-8 koji se odnosi na utvrđivanje najniže starosne dobi kada djeca počinju da se igraju s igračkama u određenim potkategorijama igračaka, koji je zasnovan na fazama u razvoju i sposobnostima djece. ISO/TR 8124-8 je osmi dio ISO 8124 serije standarda o sigurnosti igračaka i pruža sveobuhvatno rješenje za pitanja koja se odnose na određivanje starosne dobi, uzimajući u obzir trenutne antropometrijske, razvojne i ekspertize ponašanja.

 

Više informacija o ovoj temi i ISO/TR 8124 – 8 možete vidjeti u novom izdanju ISO Focus-a.