Ocjenjivanje usklađenosti podrazumijeva provjeru da li proizvodi, usluge, materijali, sistemi, procesi, osoblje i tijela odgovaraju zahtjevima propisa, standarda i drugih specifikacija.
Ocjenjivanje usklađenosti koristi proizvođačima, pružaocima usluga, korisnicima, donosiocima propisa i doprinosi zdravlju i sigurnosti potrošača. Ocjenjivanje usklađenosti može da se sastoji od jedne ili više sljedećih aktivnosti: ispitivanje uzoraka, inspekcija, ocjenjivanje procesa, deklaracija dobavljača o usklađenosti, certifikacija sistema upravljanja, certifikacija osoblja, certifikacija proizvoda, međusobno priznavanje rezultata te akreditovanje i ocjenjivanje kompetentnosti tijela za ocjenu usklađenosti koja provode ove aktivnosti.
Postoje tri tipa ocjenjivanja usklađenosti, u zavisnoti od toga koje tijelo provodi postupak ocjenjivanje:
- Ocjenjivanje koje vrši prva strana obavlja osoba ili organizacija samostalno;
- Ocjenjivanje od druge strane obavlja osoba ili organizacija koja je kao korisnik zainteresovana za saradnju;
- Ocjena od treće strane obavljaju osoba ili tijelo koji su nezavisni od osobe ili organizacije, kao i od korisnika;
Nadležnost Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine u području ocjenjivanja sklađenosti određena je Zakonom o osnivanju Instituta za standardizaciju BiH : "Učestvuje u uspostavi i održavanju sistema certificiranja i homologacije u skladu sa evropskim modelom. Zastupa Bosnu i Hercegovinu u evropskim i međunarodnim organizacijama za ocjenjivanje usklađenosti (EOTC i EUROLAB, itd.) do formiranja asocijacije ispitnih laboratorija i asocijacije kalibracionih laboratorija i organizira obrazovanje iz područja ocjenjivanja usklađenosti"