Novi BAS standardi preuzeti metodom prijevoda

U sistem bosanskohercegovačke standardizacije putem Tehničkog komiteta  BAS/TC 10, Oprema za mjerenje električne energije i upravljanje opterećenjem, metodom prijevoda preuzeti su sljedeći standardi:

 

- Drugo izdanje bosanskohercegovačkog standarda BAS EN 50470-3:2017, Oprema za mjerenje električne energije (naizmjenična struja) - Dio 3: Posebni zahtjevi - Statička brojila za aktivnu energiju (klase A, B i C), prijevod je engleske verzije standarda EN 50470-3:2006, Electricity metering equipment (a.c.) - Part 3: Particular requirements - Static meters for active energy (class indexes A, B and C).

 

Ovaj standard primjenjuje se na statička brojila aktivne energije novije proizvodnje, indeksa klasa A, B i C, koja mjere aktivnu električnu energiju, namijenjena za upotrebu u domaćinstvima, komercijalnoj i lakoj industriji, u električnim mrežama frekvencije od 50 Hz. Standard specificira opće zahtjeve i metode tipskih ispitivanja.

 

Također, standard se primjenjuje na statička brojila aktivne energije za unutrašnju i vanjsku primjenu koja se sastoje od mjernog elementa i brojača (jedan ili više njih) ugrađenih u kućište brojila, ali i na rad jednog ili više indikatora i ispitnih izlaza.

 

Ako brojilo ima mjerni element ili elemente za više od jednog tipa energije (višefunkcionalna brojila), ili kad su u kućište brojila smješteni drugi funkcionalni elementi, kao što su indikator maksimalne potrošnje, elektronski tarifni registri, uklopni satovi, prijemnici elektronskih impulsa, podatkovni komunikacioni interfejsi i dr., tada se ovaj standard primjenjuje samo za dio koji mjeri aktivnu energiju.  

 

 

 

- Drugo izdanje bosanskohercegovačkog standarda BAS EN 62053-23:2017, Oprema za mjerenje električne energije (naizmjenična struja - a.c.) - Posebni zahtjevi - Dio 23: Statička brojila reaktivne energije (klase 2 i 3), prijevod je engleske verzije standarda EN 62053-23:2013, Electricity metering equipment (a.c.) - Particular requirements - Part 23: Static meters for reactive energy (classes 2 and 3).

 

Ovaj dio standarda primjenjuje se samo za novoproizvedena statička brojila reaktivne energije (varh) klase tačnosti 2 i 3, za mjerenje reaktivne energije mreža naizmjenične struje frekvencije 50 Hz ili 60 Hz, i primjenjuje se samo za ispitivanje tipa ovih brojila. Iz praktičnih razloga, ovaj standard je zasnovan na konvencionalnoj definiciji reaktivne energije za sinusoidalne talasne oblike struja i napona samo osnovne frekvencije.

 

Primjenjuje se samo za statička varh brojila za upotrebu u zatvorenim i otvorenim prostorima kod kojih su mjerni element i registar/registri ugrađeni zajedno u kućištu brojila. Također, primjenjuje se za indikator(e) rada i ispitni(e) izlaz(e). Ukoliko brojilo ima mjerni element za više tipova energije (multienergetska brojila) ili više funkcionalnih elemenata (kao što su indikatori maksimalne potrošnje, elektronski tarifni registri, uklopni satovi, prijemnici kontrole talasnog oblika, podatkovni komunikacioni interfejsi, itd.) ugrađenih zajedno u kućištu brojila, tada se primjenjuju i relevantni standardi za ove elemente.

 

Ne primjenjuje se za varh brojila kod kojih je napon na priključnim stezaljkama veći od 600 V (linijski napon višefaznih sistema), prenosiva brojila, podatkovne interfejse za registre brojila, referentna brojila. 

 

- Drugo izdanje bosanskohercegovačkog standarda BAS EN 62053-24:2017, Oprema za mjerenje električne energije (a.c.) - Posebni zahtjevi - Dio 24: Statička brojila reaktivne električne energije na osnovnoj mrežnoj frekvenciji (klase 0,5 S, 1 S i 1), prijevod je engleske verzije standarda EN 62053-24:2015, Electricity metering equipment (a.c.) - Particular requirements - Part 24: Static meters for reactive energy at fundamental frequency (classes 0,5 S, 1 S and 1).

 

Ovaj dio IEC 62053 primjenjuje se samo na novoproizvedena brojila reaktivne energije koja rade preko transformatora klase tačnosti 0,5 S i 1 S kao i direktno povezanih statičkih brojila reaktivne energije klase tačnosti 1, za mjerenje reaktivne energije naizmjenične struje u mrežama sa 50 Hz ili 60 Hz i primjenjuje se samo na njihova tipska ispitivanja.
Standard koristi konvencionalnu definiciju reaktivne energije, gdje se reaktivna snaga i energija računaju samo iz osnovnih komponenti frekvencija struje i napona.

 

Primjenjuje se samo na statička brojila reaktivne energije za unutrašnju i vanjsku upotrebu koja se sastoje od mjernog elementa i registara zatvorenih u zajedničko kućište brojila. Također se primjenjuje na operacione pokazivače i testne izlaze. Ako brojilo ima mjerne elemente za više od jednog tipa energije (multienergetska brojila), ili kad su u kućište brojila smješteni drugi funkcionalni elementi kao indikator maksimalne potrošnje, elektronski tarifni brojači, uklopni satovi, prijemnici elektronskih impulsa, podatkovni komunikacioni interfejsi i dr., tada se relevantni standardi za ove elemente također primjenjuju.

 

Ne primjenjuje se na brojila reaktivne energije, gdje napon između priključaka prelazi 600 V (linijski napon za brojila u višefaznim sistemima), prenosiva brojila, podatkovne interfejse za registre brojila, referentna brojila.