Održana ISO-ova regionalna radionica o društvenoj odgovornosti Riga, Latvija, 31. 5-2. 6. 2011.

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO), zajedno s Latvijskim nacionalnim standardizacijskim tijelom (LVS), organizirala je regionalnu radionicu o društvenoj odgovornosti. Otvoreni forum i radionica održani su od 31. maja do 2. juna 2011. u Rigi, Latvija, uz finansijsku podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj (SIDA).

Bosnu i Hercegovinu na ovom međunarodnom skupu predstavljali su Tihomir Anđelić i Mirjana Šućur iz Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine. 

Otvorenom forumu i radionici prisustvovali su predstavnici različitih zainteresiranih grupa (industrije, vlade, nacionalnih tijela za standarde, nevladinih organizacija, banaka, konsultantskih firmi i dr.) iz 15 zemalja (Albanije, Armenije, Azerbejdžana, BiH, Crne Gore, Gruzije, Hrvatske, Kazahstana, Latvije, Litvanije, Makedonije, Rumunije, Srbije, Ukrajine i Uzbekistana). 

Međunarodni skup otvorili su gosp. Juris Pūce, sekretar Ministarstva ekonomije Latvije, i gosp. Ingars Pilmanis, izvršni direktor Latvijskog nacionalnog standardizacijskog tijela (LVS).

ISO-ovi predavači su bili gosp. Martin Neureiter iz Austrije, ISO-ov ekspert i sazivatelj ISO/WG SR TG 6, radne grupe za implementaciju standarda ISO 26000, i gđa Mirjana Mateškić, direktorica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj (HR PSOR) i predsjednica HZN/TO 552, Društvena odgovornost.

seminar 22000

Osnovni zadatak Otvorenog foruma održanog 31. maja bio je podizanje svijesti i razumijevanja  društvene odgovornosti, razmatranje procesa razvoja i sadržaja standarda ISO 26000, kao i razmatranje koristi od implementacije ovog standarda za sve zemlje učesnice foruma. U sklopu Otvorenog foruma održana je plenarna diskusija o ISO 26000, na kojoj je istaknuto da ovaj standard pruža smjernice za uvođenje društveno odgovornog poslovanja u sve organizacije, bez obzira na njihovu veličinu i djelatnost, činjenicu da li pripadaju privatnom ili javnom sektoru, razvijenim ekonomijama ili onima u razvoju i tranziciji. Također je naglašeno da standard ISO 26000:2010 nije namijenjen za certificiranje, jer ne propisuje zahtjeve koje organizacija treba ispuniti da bi dobila certifikat. 

Ciljevi regionalne radionice održane 1. i 2. juna bili su: upoznavanje sa sadržajem pojedinih poglavlja standarda ISO 26000, razmjena ideja o procesima i izazovima koji stoje pred nacionalnim komitetima i razmatranje koristi za organizacije u regionu s ciljem integriranja ovog standarda u svaku vrstu organizacije.

Na radionici se diskutiralo o očekivanjima i mogućim preprekama u integriranju društvene odgovornosti; sadržaju standarda u kontekstu primjene u zemljama učesnicama radionice; primjeni standarda u različitim vrstama organizacije; sredstvima za implementaciju standarda; izradi izvještaja o društvenoj odgovornosti i razvoju akcijskog plana za buduće djelovanje.

Koristi koje može imati bilo koja organizacija od primjene i integriranja ISO 26000 su: upravljanje ugledom, imidžom i upravljanje rizikom; konkurentnost i tržišno pozicioniranje; regrutiranje nove radne snage, motivacija i zadržavanje postojećih zaposlenika; efikasnost djelovanja; raspoloživost kapitala i ulaganja; bolji odnos sa firmama, vladom, medijima, dobavljačima, kolegama, kupcima i zajednicom u kojoj djeluje organizacija.

Poruka s ovog trodnevnog skupa je da društvena odgovornost predstavlja koncept prema kojem svaki tip organizacije svjesno i dobrovoljno nastoji pozitivno utjecati na svoje radno, društveno i poslovno okruženje.